Kdybychom se zeptali vás, a spolu s vámi některých školou povinných dětí druhého stupně základních škol, co je to hromosvod, a k čemu slouží, možná byste na tak směšnou otázku odpověděli s humornou nadsázkou a s jistým vědomím, že přece toto ví každý. S vynálezem hromosvodu z konce osmnáctého století jsme seznamováni snad všichni, ale ne každý si uvědomuje, že to není zařízení zcela bezporuchové, a že je třeba provádět u něj pravidelné revize. Co se vlastně na hromosvodu může pokazit, a proč volat elektrikáře na jeho prověření v rámci revize hromosvodů Revize elektro Revtech?
Stavební práce – některé stavební firmy nebo řemeslníci nemusí být tak důslední a pečliví a mohou při práci na domovní fasádě, při výměně oken nebo výstavbě balkonu hromosvod poškodit. Někdy se dokonce stává, že je hromosvod záměrně demontován, aby při práci nepřekážel, ale nakonec se zapomene jej namontovat zpátky.
Povětrnostní vlivy – hromosvody bývají většinou stabilně připevněné a jen tak s nimi nepohnete, ale pokud přece jen někde dojde k povolení šroubu a vlivem silného větru, krupobití, námrazy či rampouchů se hromosvod uvolní, může přestat plnit svou funkci a stát se naopak nebezpečným zařízením, které svede blesk nikoli do země, ale na některou z kovových konstrukcí domu.
Koroze – snad největším problémem je u hromosvodů koroze. Nebezpečné je to zejména u země, kde si toho nevšimnete, a drát zkoroduje natolik, že se přeruší. Tím pádem díky vysokému přechodovému odporu si bude blesk razit cestu jinudy, anebo kritické místo hromosvodu rozžhaví, čímž se může zapálit hořlavý předmět, například dřevěné bednění krovů, a váš dům je rázem v plamenech.
Poškozený hromosvod se přibližuje tomu, kdy na domě žádný hromosvod není, a někdy to může být ještě horší, protože sám se stává příčinou nebezpečných situací. Proto je třeba zajišťovat jeho revize pravidelně. Mimořádnou revizi je nutné provést v okamžiku, kdy do hromosvodu uhodí blesk, který může zařízení poškodit mnohem víc, než jakékoli jiné povětrnostní vlivy.