Po mnoho staletà byli lidé považováni za vÅ¡ežravce, jejichž strava by se mÄ›la sestávat jak z živoÄiÅ¡ných, tak rostlinných produktů, pokud má být vyvážená a pokud má tÄ›lo dostat vÅ¡e, co potÅ™ebuje. Faktem vÅ¡ak je, že tato teorie je v poslednÃch letech rozporována pÅ™edevÅ¡Ãm pak mnohými vegany.
Â
Ti tvrdÃ, že lidská strava by se mÄ›la sestávat hlavnÄ› z ovoce, a že maso nejenže nepotÅ™ebujeme, nýbrž nám dokonce Å¡kodÃ. Své tvrzenà se pak snažà podpoÅ™it nejrůznÄ›jÅ¡Ãmi důkazy. Ty vÅ¡ak vÄ›tÅ¡inou nejsou tak pÅ™esvÄ›dÄivé, jak si tito lidé myslÃ.
Â
Â
PÅ™edevÅ¡Ãm je dobré podÃvat se na náš trávicà trakt. Ten má stÅ™ednà délku, je tedy delÅ¡Ã než u klasických masožravců, avÅ¡ak kratÅ¡Ã než u býložravců. Je tedy uzpůsoben k tomu, aby dokázal trávit jak rostlinnou, tak i živoÄiÅ¡nou stravu.
Â
K tomu je potÅ™eba pÅ™idat i fakt, že naÅ¡e slepé stÅ™evo je pouze krátké a prakticky nefunkÄnÃ. PÅ™itom u býložravců je pomÄ›rnÄ› dlouhé a do znaÄné mÃry se podÃlà na fermentaci rostlinných bÃlkovin, které tÃmto pÅ™eměňuje na formu, kterou tÄ›lo dokáže využÃt.
Â
Â
Dále je tu fakt, že naÅ¡e trávenà nedokáže zpracovat celulózu, jednu z hlavnÃch Äástà mnoha rostlin. To znamená, že z nà nedokážeme zÃskat žádné živiny, nýbrž naÅ¡Ãm tÄ›lem prostÄ› neÅ¡kodnÄ› projde, což nenà ani zdaleka ideálnÃ.
Â
OvÅ¡em nenà to ani zdaleka jen náš trávicà trakt, který je uzpůsoben ke konzumaci masa. I naÅ¡e tÄ›lo samotné ukazuje, že naÅ¡i pralidé byli úspěšnými lovci. NaÅ¡e schopnost vrhat pÅ™edmÄ›ty velkou rychlostà a silou, stejnÄ› jako to, že jsme nejlepÅ¡Ãmi vytrvalci živoÄiÅ¡né Å™ÃÅ¡e, nás jasnÄ› Å™adà mezi lovce.
Â
Je tedy jasné, že z biologického hlediska jsme vÅ¡ežravci, a pokud se nechceme spoléhat na potravinové doplňky, mÄ›li bychom jÃst stravu sestávajÃcà se jak z masa, tak i ovoce a zeleniny. Jen tak si zajistÃme dlouhý, spokojený a zdravý život. Koneckonců neÅ™Ãká se nadarmo, že jsme to, co jÃme.